usługi

Rodzaje silników hydraulicznych

Rate this post

Silniki hydrauliczne są bardzo szeroko stosowane w urządzeniach działających w przemyśle, górnictwie czy też rolnictwie. Ich bardzo ważną zaletą jest fakt, że mogą napędzić nawet bardzo ciężkie maszyny i sprzęt. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie silniki hydrauliczne można znaleźć na rynku.

Czym się charakteryzują silniki hydrauliczne?

Silniki tego rodzaju napędzane są cieczą o określonym ciśnieniu. Wysokie ciśnienie zamieniane jest na energię mechaniczną, która napędza wał wprawiany w ruch obrotowy. Ruch ten przekazywany jest bezpośrednio do napędzanego urządzenia. Wszystkie silniki hydrauliczne dostępne na rynku działają na tej samej zasadzie, ale wyróżnić ich można kilka rodzajów i dlatego też są bardzo szeroko stosowane.

Rodzaje silników hydraulicznych

Podstawowym podziałem tego rodzaju silników jest prędkość obrotu. Wyróżniamy silniki wysokoobrotowe oraz wolnoobrotowe. Silniki wolnoobrotowe inaczej nazywane gerotorowymi. Podczas ich pracy wysoki moment obrotowy powstaje przy niewielkiej prędkości obrotowej. Najczęściej stosowane są w maszynach rolniczych oraz sprzęcie komunalnym wśród, którego wymienić należy piaskarki, odśnieżarki lub zamiatarki. Wśród modeli wysokoobrotowych wymienić należy silniki zębate i tłoczkowe. Mechanizmy tłoczkowe są bardzo proste w budowie, a jednocześnie bardzo często stosowane. Używane są w przemyśle i rolnictwie. Ich ważnymi cechami jest to, że są bardzo ciche podczas pracy. Podczas pracy prędkość obrotowa czy też prędkość momentu obrotowego utrzymywane są na stałym wysokim poziomie, a montowane mogą być w układach otwartych i zamkniętych.

Dodatkowo silniki hydrauliczne dzielą się na hydrostatyczne i hydrokinetyczne. W przypadku silników hydrokinetycznych na energię zamieniana jest energia przepływu cieczy, natomiast w przypadku silników hydrostatycznych energia cieczy zamieniana jest na energię mechaniczną.

Jak widać silniki hydrauliczne, są bardzo popularne, a na rynku dostępne jest wiele ich różnych modeli pośród, których można znaleźć te pasujące do konkretnych wymagań.

Serwis i naprawa pomp: https://pompyhydrauliczne-czesci.pl/

Recommended Articles